Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Oil paintings / Oil painting 9298512



*

nr 929 8512


OIL PAINTING

OWE, BÃ¥t, signed. 1936, 54x44,


OWE, BÃ¥t, signerad. 1936, 54x44


Estimate:

400

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday December 8 2014
at 19:16:46


  • Bid history
Time Bidder Bid
3/12 19:21:06 1      300 kr
8/12 19:09:59 2      250 kr
8/12 19:09:59 1      300 kr (Robot)
8/12 19:10:39 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: båt marin marinmotiv olja oljemålning oljemålningar owe
  • 6364 OIL PAINTING
    Amanda Decic. Signed, dated 2024. Signature a terg..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:34
  • 6747 OIL PAINTING
    Anita Erséus (b. 1929), Sweden. Birches. Signed. O..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:37
  • 3029 OIL PAINTING
    Anita Erséus (b. 1929), Sweden. Signed, dated - 85..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:37




Ladda ner broschyr