KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11725012
*
nr 1172 5012
Oscar Törnå
(1842-1894), Sverige
Oljemålning, "Finspång Juli 1891", landskapsmotiv, signerad, olja på duk, 67x100
Oscar Törnå, född 1842, död 1894 i Stockholm, svensk målare.
Utrop:
12.000 kr
Såld:
3.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 mars 2018
kl 19:28:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/3 16:14:55
1
3.000 kr
26/3 19:23:58
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Oscar Törnå
Oscar Törnå, född 1842, död 1894 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Oscar TörnÃ¥
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: landskapsmotiv olja olja på duk oljemålning oljemålningar oscar törnå svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12
-
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22
-
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
-
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12
*
Oscar Törnå
Oscar Törnå, född 1842, död 1894 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Oscar TörnÃ¥
nr 1172 5012
Oscar Törnå
(1842-1894), Sverige
Oljemålning, "Finspång Juli 1891", landskapsmotiv, signerad, olja på duk, 67x100
Oscar Törnå, född 1842, död 1894 i Stockholm, svensk målare.
| Utrop: | 12.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 3.200 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 mars 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 24/3 16:14:55 | 1 | 3.000 kr |
| 26/3 19:23:58 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Oscar Törnå
Oscar TörnÃ¥, född 1842, död 1894 i Stockholm, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Oscar TörnÃ¥
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: landskapsmotiv olja olja på duk oljemålning oljemålningar oscar törnå svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8052 Olja / collage
Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:12 -
8285 Oljemålning
Anita Erséus (f. 1929), Sverige. Signerad, daterad..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51 -
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, landskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:22 -
8363 Oljemålning
Bengt Olof Andréen (1919-2016), Signerad. Olja på ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42 -
8083 Oljemålning
Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:12



