SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Matsked 7197582
nr 719 7582
Matsked
silver, tidigt 1800-tal
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
måndag 10 oktober 2011
kl 17:58:45
4/10 12:34:36
100 kr
10/10 12:53:35
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver