GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Dinnerware 9996532
*
nr 999 6532
DINNERWARE
about 40 parts, Gefle, Astrid, wear.
ca 40 del, Gefle, Astrid
Condition: slitage
Estimate:
500
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday December 7 2015
at 20:58:46
- Bid history
Time
Bidder
Bid
3/12 23:10:49
1
250 kr
5/12 23:40:34
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: astrid gefle matservisdelar mattallrik mattallrikar svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
-
9109 COFFEE SET
10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
Auction ends
in a week
2 feb at 20:41
-
9077 COFFEE SET
6 parts, Gefle.
Auction ends
in a week
2 feb at 20:05
-
8300 DINNER PLATES
+ side plates, Johnson Bros, England, 15+ 15 piec..//
Auction ends
in a week
2 feb at 19:35
*
DINNERWARE
Condition: slitage
nr 999 6532
DINNERWARE
about 40 parts, Gefle, Astrid, wear.
ca 40 del, Gefle, Astrid
Condition: slitage
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday December 7 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 3/12 23:10:49 | 1 | 250 kr |
| 5/12 23:40:34 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: astrid gefle matservisdelar mattallrik mattallrikar svensk keramik svenska keramiker tallrik tallrikar
-
9109 COFFEE SET
10 st + 2 extra fat, "Maxim" av Bibi Breger från G..//
Auction ends
in a week
2 feb at 20:41 -
9077 COFFEE SET
6 parts, Gefle.
Auction ends
in a week
2 feb at 20:05 -
8300 DINNER PLATES
+ side plates, Johnson Bros, England, 15+ 15 piec..//
Auction ends
in a week
2 feb at 19:35



