Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 5485065



*

nr 548 5065


Ljusstakar

pläter, England, med ljusmanschetter, höjd: 28


Kondition: bruksslitage

Utrop:

300 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 oktober 2008
kl 16:15:51


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/10 19:57:11 1      Vinnande bud
25/10 14:02:41 2      350 kr


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa ljusmanschetter ljusstakar ljusstake nysilver pläter
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:27
  • 8010 Ljusstakar
    Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:30
  • 8065 Ljusstake
    Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:48
  • 8184 Spegellampetter
    Ett par, guldbemålade. Höjd: 44 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr