Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 6456491



*

nr 645 6491


Ljusstakar

1 par, pläter, tidigt 1800-tal, England, höjd: 32


Utrop:

2.000 kr

Såld:

2.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 juni 2010
kl 19:19:19


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/6 18:51:42 1      1.600 kr
12/6 11:49:04 2      2.300 kr
12/6 11:50:29 2      Vinnande bud
12/6 15:43:10 3      2.000 kr
12/6 15:43:27 3      2.300 kr
12/6 15:43:39 3      2.500 kr


  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa ljusstakar ljusstake nysilver pläter tidigt 1800-tal
  • 8258 Kandelaber
    nysilver, Dufva, omkring 1900. Höjd: 59 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 8217 Lampett
    Gustaviansk stil, trä, guldbemålad. Diameter: 45 c..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8253 Ljuslyktor
    3 st, Glas. Höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25
  • 8254 Ljuslyktor
    ett par, glas och metall, Mo Megaline, Danmark. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21
  • 8011 Ljusstakar
    2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:27
  • 8010 Ljusstakar
    Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:30




Ladda ner broschyr