LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 9635116
*
nr 963 5116
CANDLESTICKS
one pair, sheffield plate, 19th century, height: 24 cm, borrade.
1 par, Pläter, 1800-tal, höjd: 24 cm
Condition: borrade
Withdrawn
Auction date:
Monday May 25 2015
at 18:35:25
- Specialauktion
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
*
CANDLESTICKS
Condition: borrade
nr 963 5116
CANDLESTICKS
one pair, sheffield plate, 19th century, height: 24 cm, borrade.
1 par, Pläter, 1800-tal, höjd: 24 cm
Condition: borrade
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday May 25 2015 |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.



