BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7931281
*
nr 793 1281
Ljusstakar
2 par, nysilver / pläter, höjd: 6 + 19
Utrop:
300 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 november 2012
kl 19:48:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/11 14:38:36
1
100 kr
23/11 11:29:03
2
Vinnande bud
24/11 15:03:45
3
200 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
6702 Appliquer
ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:19
-
6701 Appliquer
ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:18
-
7078 Kandelaber
Italien. Höjd: 63 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:57
-
7061 Ljusstakar
2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33
-
7018 Ljusstakar
3 st, mässing. Höjd: 22-32 cm
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:50
-
7127 Ljusstakar
Ett par, Orrefors, Carat. Lena Bergström. Höjd: 24 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:25
*
Ljusstakar
nr 793 1281
Ljusstakar
2 par, nysilver / pläter, höjd: 6 + 19
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 november 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 21/11 14:38:36 | 1 | 100 kr |
| 23/11 11:29:03 | 2 | Vinnande bud |
| 24/11 15:03:45 | 3 | 200 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
6702 Appliquer
ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:19 -
6701 Appliquer
ett par, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:18 -
7078 Kandelaber
Italien. Höjd: 63 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:57
-
7061 Ljusstakar
2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:33 -
7018 Ljusstakar
3 st, mässing. Höjd: 22-32 cm
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:50 -
7127 Ljusstakar
Ett par, Orrefors, Carat. Lena Bergström. Höjd: 24 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 19:25



