BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 9344536
*
nr 934 4536
Ljusstakar
1 par, keramik, Gustavsberg, höjd: 13
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 januari 2015
kl 18:33:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/1 14:42:02
1
Vinnande bud
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.
Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik ljusstakar ljusstake skandinavien sverige
-
6212 Lampett
Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pendel, Skult..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:32
-
6327 Ljusstakar
Ett par, barockstil. Mässing. Höjd: 20 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:28
-
6328 Ljusstakar
Ett par, Bersbo, Oscars + Oscarsgruvan 1987, malm...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:14
-
6163 Ljusstakar
ett par, nysilver. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:46
-
6027 Ljusstakar
Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, v..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:11
-
5179 Ljusstake
Tidigt 1900-tal, Glas, Dekor i form av sjöjungfru...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:28
*
Ljusstakar
Läs mer om e-auktion
nr 934 4536
Ljusstakar
1 par, keramik, Gustavsberg, höjd: 13
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 januari 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/1 14:42:02 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
12 jan
e-auktion
Ã…rets första auktion innehÃ¥ller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.Läs mer om e-auktion
- Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm KÃ¥ge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg keramik ljusstakar ljusstake skandinavien sverige
-
6212 Lampett
Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pendel, Skult..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:32 -
6327 Ljusstakar
Ett par, barockstil. Mässing. Höjd: 20 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:28 -
6328 Ljusstakar
Ett par, Bersbo, Oscars + Oscarsgruvan 1987, malm...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:14
-
6163 Ljusstakar
ett par, nysilver. Höjd: 31 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:46 -
6027 Ljusstakar
Ett par, silver, otydliga stämplar. Höjd: 23 cm, v..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:11 -
5179 Ljusstake
Tidigt 1900-tal, Glas, Dekor i form av sjöjungfru...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:28