BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 14204098
nr 1420 4098
Ljusstakar
Ett par, Tenn, Martin Artedius, Norrköping, år 1800. Höjd: 30,5
Kondition: slitage, skador, en kulfot saknas, ej ljusmanschetter
måndag 27 september 2021
kl 20:40:51
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Firma Svenskt Tenn