BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 5133266
nr 513 3266
Ljusstakar
Ett par, Silver, 1860-tal, Breslau Polen, höjd: 26 (senare ljusmanschetter)
Utrop:
4.000 kr
Såld:
5.500 kr
måndag 10 mars 2008
3.000 kr
3.200 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver