BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 13824358
nr 1382 4358
Ljusstakar
ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 17 cm
Utrop:
500 kr
Såld:
500 kr
måndag 1 mars 2021
kl 19:20:37
250 kr
300 kr
400 kr
450 kr (Budbetjänt)
500 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.