BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 12894517
*
nr 1289 4517
Ljusstakar
Ett par, nysilver, barockstil. Höjd: 18
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 18 november 2019
kl 20:19:02
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barock barock-stil barockstil ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27
-
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30
-
8065 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:48
*
Ljusstakar
nr 1289 4517
Ljusstakar
Ett par, nysilver, barockstil. Höjd: 18
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 november 2019 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: barock barock-stil barockstil ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
8011 Ljusstakar
2 st, 1800-tal, Tenn, bland annat H Kaften Borgå. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:27 -
8010 Ljusstakar
Ett par, mässing, 1800-tal, Pärlkant. Höjd: 17 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:30 -
8065 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:48



