LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 13658762
nr 1365 8762
CANDLESTICKS
one pair, Victorian style, nickel silver. Height: 17cm,
Ett par, nyrokoko, nysilver. Höjd: 17cm
800
SEK 900
Monday December 7 2020
at 19:20:02
300 kr
500 kr
800 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.