GLASS & CERAMICS / Ceramics / Kryddservis 14035158

nr 1403 5158

Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige

6 parts, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sweden. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor,

Kryddservis, 12 st, Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 13-20cm

Condition: slitage, skador

Wilhelm Kåge, born 1889 in Stockholm, dead 1960, Swedish ceramist.

600

SEK 450

Monday June 14 2021
at 18:10:26

  • Artist/Designer

Wilhelm Kåge

Read more about Wilhelm Kåge
Pyro