Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Spice jars 14003047



*

nr 1400 3047


SPICE JARS

Gefle, 12 pieces, Flingods. Height: 12-21 cm, smärre nagg, ett lock lagat.


Gefle, 12 st. Flingods. Höjd: 12-21 cm


Condition: smärre nagg, ett lock lagat

Estimate:

500

Sold:

SEK 250

Auction date:

Monday May 31 2021
at 18:13:28


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/5 23:15:46 1      100 kr
30/5 23:57:04 2      150 kr
31/5 18:04:10 3      200 kr
31/5 18:08:28 4      Vinnande bud
31/5 18:08:56 4      justering av budtak


  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: flingods gefle keramik krydburksset kryddburkar svensk keramik svenska keramiker
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 pcs, Spode, 'The Spode blue room collection', It..//
    Present: SEK 1200

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:49




Ladda ner broschyr