GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Krus 7047316

nr 704 7316

Krus

fajans, Italien 1700-tal. Skador, höjd: 18, diameter: 16, 5

Utrop:

5.000 kr

måndag 20 juni 2011
kl 17:12:49

Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.