GLASS & CERAMICS / Porcelain and Pottery / Copper 14997421
*
nr 1499 7421
COPPER
med fat 6 pieces, Gefle. Diameter: 10-16 cm. Height: 2-5, 5 cm, wear, crack.
med fat 6 delar, Gefle. Diameter: 10-16 cm. Höjd: 2-5,5 cm
Condition: slitage, spricka
Estimate:
500
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday October 31 2022
at 19:34:28
- Bid history
Time
Bidder
Bid
31/10 19:22:37
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle koppar svensk keramik svenska keramiker
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
-
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:59
-
8081 TEA- /COFFEE SET
23 pieces, Gefle, vinranka, + extra fat.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19
*
COPPER
Condition: slitage, spricka
nr 1499 7421
COPPER
med fat 6 pieces, Gefle. Diameter: 10-16 cm. Height: 2-5, 5 cm, wear, crack.
med fat 6 delar, Gefle. Diameter: 10-16 cm. Höjd: 2-5,5 cm
Condition: slitage, spricka
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday October 31 2022 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 31/10 19:22:37 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle koppar svensk keramik svenska keramiker
-
7158 COFFEE SET
Rosenthal, Germany, 27 del,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19 -
7219 DINNER SET
Rosenthal, Germany, 23 pieces,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:59 -
8081 TEA- /COFFEE SET
23 pieces, Gefle, vinranka, + extra fat.
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:19



