Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Kolteckning 11687057



*

nr 1168 7057


Acke Ã…slund

(1881-1958), Sverige


Kolteckning, 1944, Hästar, 48x63


Acke Åslund, född 1881 i Östersund, död 1958 i Stockholm, svensk målare och grafiker.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 mars 2018
kl 20:47:31


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/3 00:24:45 1      700 kr
10/3 16:08:57 1      1.000 kr
10/3 23:13:12 2      900 kr
10/3 23:13:12 1      1.000 kr (Budbetjänt)
10/3 23:13:35 2      1.500 kr
11/3 12:16:56 3      1.500 kr
11/3 12:16:56 2      1.500 kr (Budbetjänt)
11/3 12:17:09 3      1.700 kr
12/3 13:13:17 1      2.000 kr
12/3 20:42:31 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Acke Ã…slund

Acke Åslund, född 1881 i Östersund, död 1958 i Stockholm, svensk målare och grafiker.

Läs mer om Acke Ã…slund
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: acke åslund akvarell akvareller djurmotiv häst hästar kolteckning svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:52
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:26
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:57
  • 7048 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:49
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22
  • 6578 Akvarell
    Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:22




Ladda ner broschyr