ÖVRIGT / Smycken / Kedja med hänge 14477032
*
nr 1447 7032
Kedja med hänge
3 delar, + armband, ring, silver. Vikt: 47,5g.
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 7 februari 2022
kl 18:23:45
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband kedja med hänge ring silver smycken vintage ädelmetall
-
7107 Armband
18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:16
-
7178 Broscher
2 st, silver, Malteserkors & blomma. Höjd: 4-7 cm...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:46
-
7110 Fotomedaljong
18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Vikt: 7,6 g
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:28
-
7113 Hänge
18k guld. Med stenar, Kedja i doublè. Bruttovikt: ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:45
-
7112 Ring
18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:38
-
7162 Ring
23k, 1879, med sten, omarbetad. Vikt: 5,5g brutto,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27
*
Kedja med hänge
nr 1447 7032
Kedja med hänge
3 delar, + armband, ring, silver. Vikt: 47,5g.
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 7 februari 2022 |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: armband kedja med hänge ring silver smycken vintage ädelmetall
-
7107 Armband
18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:16 -
7178 Broscher
2 st, silver, Malteserkors & blomma. Höjd: 4-7 cm...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:46 -
7110 Fotomedaljong
18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Vikt: 7,6 g
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:28
-
7113 Hänge
18k guld. Med stenar, Kedja i doublè. Bruttovikt: ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:45 -
7112 Ring
18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:38 -
7162 Ring
23k, 1879, med sten, omarbetad. Vikt: 5,5g brutto,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27



