GLASS & CERAMICS / Ceramics / Kanna+skål 8641772
*
nr 864 1772
Kanna+skål
gefle, height: 16, diameter: 20, wear.
Gefle, höjd: 16, diameter: 20
Condition: slitage
Estimate:
400
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday December 9 2013
at 18:00:49
- Bid history
Time
Bidder
Bid
6/12 20:03:47
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kanna keramik skål svensk keramik svenska keramiker
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45
*
Kanna+skål
Condition: slitage
nr 864 1772
Kanna+skål
gefle, height: 16, diameter: 20, wear.
Gefle, höjd: 16, diameter: 20
Condition: slitage
| Estimate: | 400 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday December 9 2013 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 6/12 20:03:47 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle kanna keramik skål svensk keramik svenska keramiker
-
7188 VASES
+ tea boxes. 5 pcs, China, porcelain. Height: 5-13..//
Auction ends
in a week
26 jan at 19:45



