GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardinjär 4253314
*
nr 425 3314
Jardinjär
Majolika, 1800-tal, längd: 35, höjd: 30
Utrop:
1.000 kr
Såld:
850 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 augusti 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: jardinjär keramik majolika
-
8243 Ask
med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:13
-
8342 Bålskål
Imariedekor. Diameter: 28. 5 cm, höjd: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:41
-
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
8090 Fat
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:29
-
8303 Fat
Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:54
-
8082 Frukter
stengods, diverse, 18 st. Längd: 4-15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:05
*
Jardinjär
nr 425 3314
Jardinjär
Majolika, 1800-tal, längd: 35, höjd: 30
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 850 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 28 augusti 2006 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: jardinjär keramik majolika
-
8243 Ask
med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:13 -
8342 Bålskål
Imariedekor. Diameter: 28. 5 cm, höjd: 12 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:41 -
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
8090 Fat
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:29 -
8303 Fat
Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:54 -
8082 Frukter
stengods, diverse, 18 st. Längd: 4-15 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:05



