Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Hänkelvas 14099090



*

nr 1409 9090


Hänkelvas

1940s, ceramics. Height: 30,


1940-tal, keramik. Höjd: 30 cm


Estimate:

300

Sold:

SEK 200

Auction date:

Monday August 2 2021
at 18:30:03


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/7 19:31:49 1      150 kr
31/7 21:41:25 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: hänkelvas keramik
  • 8243 Ask
    with lid, Sèvres. Length: 13 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:13
  • 8068 DISH
    + egg, ceramics, Paradisverkstan, Öland. Diameter:..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:27
  • 8090 DISH
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Width: 33 ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:29
  • 8079 VASE AND COVER
    Gustavsberg, Sweden. Height: 26 cm,
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:07
  • 8246 BOWL
    på fot + dish, Porsöin, 19th century. Length: 26 c..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:58
  • 8001 BOWL
    Rörstrand, Sweden, Gunnar Nylund (1904-1997), Swed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:09




Ladda ner broschyr