Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Ramar / Gräddkanna 4593405



*

nr 459 3405


Gräddkanna

silver, Stockholm 1784, höjd: 9


Utrop:

6.000 kr

Såld:

6.700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 mars 2007
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/3 15:45:13 1      ledande budet*


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gräddkanna ramar silver ädelmetall
  • 6062 Fotoramar
    Ett par, metall, yttermått inklusive ram: 31x21 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:48
  • 6005 Ram
    Förgylld, ramens innermått: 36X51 cm, yttermått in..//
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:11
  • 6527 Ramar
    ett par, Gustaviansk stil, porträtt, 36x25
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:12
  • 6452 Tavelram
    Förgylld, ramens innermått: 20x25 cm, yttermått in..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:25




Ladda ner broschyr