KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6908678
*
nr 690 8678
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Gouache, Waldemar Sjölander (1906-1988), 1964
Waldemar Sjölander, svensk målare och grafiker född i Göteborg 1906, död 1988.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 april 2011
kl 18:54:47
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/4 10:55:21
1
250 kr
4/4 17:25:48
2
200 kr
4/4 18:05:06
2
300 kr
4/4 18:47:26
3
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, svensk målare och grafiker född i Göteborg 1906, död 1988.
Läs mer om Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
-
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22
*
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, svensk målare och grafiker född i Göteborg 1906, död 1988.
Läs mer om Waldemar Sjölander
nr 690 8678
Waldemar Sjölander
(1906-1988), Sverige
Gouache, Waldemar Sjölander (1906-1988), 1964
Waldemar Sjölander, svensk målare och grafiker född i Göteborg 1906, död 1988.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 500 kr |
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 april 2011 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 4/4 10:55:21 | 1 | 250 kr |
| 4/4 17:25:48 | 2 | 200 kr |
| 4/4 18:05:06 | 2 | 300 kr |
| 4/4 18:47:26 | 3 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Waldemar Sjölander
Waldemar Sjölander, svensk mÃ¥lare och grafiker född i Göteborg 1906, död 1988.Läs mer om Waldemar Sjölander
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg waldemar sjölander
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:52 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:26 -
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:57
-
7048 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Eva den mond..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 18:49 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22 -
6578 Akvarell
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sverige. Ej s..//
Auktionen avslutas
idag
19 jan kl 20:22



