ART / Misc. paintings / Gouache 1386051
*
nr 138 6051
Gouache
Lenght: ()
Senvinterlandsakp, otyd. Sign, 32x46
Estimate:
1500
Sold:
SEK 3700
Auction date:
Monday April 15 2002
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
12/4 20:41:31
1
3.600 kr
14/4 14:32:25
2
1.300 kr
14/4 14:32:45
2
1.400 kr
14/4 22:43:35
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst otyd senvinterlandsakp täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
today
19 jan at 18:32
-
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
today
19 jan at 19:39
-
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
today
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Present: SEK 1500
Auction ends
today
19 jan at 18:00
-
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Present: SEK 400
Auction ends
today
19 jan at 18:50
-
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
today
19 jan at 18:51
*
Gouache
nr 138 6051
Gouache
Lenght: ()
Senvinterlandsakp, otyd. Sign, 32x46
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 3700 |
| Auction date: |
Monday April 15 2002 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 12/4 20:41:31 | 1 | 3.600 kr |
| 14/4 14:32:25 | 2 | 1.300 kr |
| 14/4 14:32:45 | 2 | 1.400 kr |
| 14/4 22:43:35 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell gouache konst otyd senvinterlandsakp täckfärg vattenfärg
-
6363 Batiktavla
Kheng-Wah Yong, 87x87 cm, outer dimensions includi..//
Auction ends
today
19 jan at 18:32 -
6313 Emaljmålningar
2 pcs, Lars Erik Holm. Signed, 40x30cm, unframed,
Auction ends
today
19 jan at 19:39 -
6017 Fotografisk bild
Jacob Fällender, stämpelsignerad a tergo "Jacob Fä..//
Present: SEK 3000
Auction ends
today
19 jan at 18:09
-
5282 PHOTOGRAPHY
Ulf Rollof. Signed, numbered 1/9, apple. Image dim..//
Present: SEK 1500
Auction ends
today
19 jan at 18:00 -
7204 GLASS PAINTING
China, outer dimensions including frame: 70x50,
Present: SEK 400
Auction ends
today
19 jan at 18:50 -
6342 PORCELAINE PIC..
Stig Fyring (1934-2015), Sweden. Porsgrund, "Provi..//
Auction ends
today
19 jan at 18:51



