ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 12948233
*
nr 1294 8233
Lil Silfverling
(1909-1980), Sverige
Lil Silfverling (1909-1980), Sweden. Vattenpump, Portugal, 1956, signed. Subject: 30x44,
GOUACHE, Vattenpump, Portugal, 1956, Signerad. Motivet: 30x44 cm
Lil Silfverling, Swedish painter, born 1909, dead 1980.
Droit De Suite
Estimate:
400
Auction date:
Monday December 2 2019
at 20:44:12
- Artist/Designer
Lil Silfverling
Lil Silfverling, Swedish painter, born 1909, dead 1980.
Read more about Lil Silfverling
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lil silfverling portugal portugisisk portugisiskt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vattenpump
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22
*
Lil Silfverling
Lil Silfverling, Swedish painter, born 1909, dead 1980.
Read more about Lil Silfverling
nr 1294 8233
Lil Silfverling
(1909-1980), Sverige
Lil Silfverling (1909-1980), Sweden. Vattenpump, Portugal, 1956, signed. Subject: 30x44,
GOUACHE, Vattenpump, Portugal, 1956, Signerad. Motivet: 30x44 cm
Lil Silfverling, Swedish painter, born 1909, dead 1980.
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 400 |
| Auction date: |
Monday December 2 2019 |
- Artist/Designer
Lil Silfverling
Lil Silfverling, Swedish painter, born 1909, dead 1980.Read more about Lil Silfverling
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache lil silfverling portugal portugisisk portugisiskt svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg vattenpump
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
tomorrow
19 jan at 20:22



