KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6627428
*
nr 662 7428
Herbert Gentry
(1919-2003), Sverige
Gouache, Herbert Gentry (1919-2003), komposition, 36x26
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 oktober 2010
kl 17:54:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/10 20:56:35
1
800 kr
13/10 17:32:55
2
300 kr
13/10 17:33:34
2
450 kr
13/10 17:34:11
2
650 kr
13/10 17:35:06
2
900 kr
17/10 13:34:21
3
1.000 kr
18/10 15:38:48
4
1.100 kr
18/10 16:39:10
5
1.200 kr
18/10 17:49:43
6
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Läs mer om Herbert Gentry
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache herbert gentry komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
*
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Läs mer om Herbert Gentry
nr 662 7428
Herbert Gentry
(1919-2003), Sverige
Gouache, Herbert Gentry (1919-2003), komposition, 36x26
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk målare med afroamerikanskt ursrung.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 1.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 oktober 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/10 20:56:35 | 1 | 800 kr |
13/10 17:32:55 | 2 | 300 kr |
13/10 17:33:34 | 2 | 450 kr |
13/10 17:34:11 | 2 | 650 kr |
13/10 17:35:06 | 2 | 900 kr |
17/10 13:34:21 | 3 | 1.000 kr |
18/10 15:38:48 | 4 | 1.100 kr |
18/10 16:39:10 | 5 | 1.200 kr |
18/10 17:49:43 | 6 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Herbert Gentry
Herbert Gentry, född 1919 i Pittsburgh, död 2003 i Stockholm, svensk mÃ¥lare med afroamerikanskt ursrung.Läs mer om Herbert Gentry
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache herbert gentry komposition svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6005 Gouache
Signerad Hanafi. Abd. Motif från Slussen, 35x47 cm..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12