ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 7843388
*
nr 784 3388
Eric Elfwén
(1921-2008), Sverige
Erik Elfvén, indoor picture, signed, -50, 75x64,
GOUACHE, Eric Elfwén (1921-2008), interiör, signerad, -50, 75x64
Eric Elfwén, born 1921 in Stockholm, dead 2008, Swedish sculptor, painter and graphic artist.
Estimate:
600
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday October 22 2012
at 17:45:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
21/10 21:06:26
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Artist/Designer
Eric Elfwén
Eric Elfwén, born 1921 in Stockholm, dead 2008, Swedish sculptor, painter and graphic artist.
Read more about Eric Elfwén
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eric elfwén gouache interiör svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22
*
Eric Elfwén
Eric Elfwén, born 1921 in Stockholm, dead 2008, Swedish sculptor, painter and graphic artist.
Read more about Eric Elfwén
nr 784 3388
Eric Elfwén
(1921-2008), Sverige
Erik Elfvén, indoor picture, signed, -50, 75x64,
GOUACHE, Eric Elfwén (1921-2008), interiör, signerad, -50, 75x64
Eric Elfwén, born 1921 in Stockholm, dead 2008, Swedish sculptor, painter and graphic artist.
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday October 22 2012 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 21/10 21:06:26 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Artist/Designer
Eric Elfwén
Eric Elfwén, born 1921 in Stockholm, dead 2008, Swedish sculptor, painter and graphic artist.Read more about Eric Elfwén
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller eric elfwén gouache interiör svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:57
-
7048 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, "Eva den mondän..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
19 jan at 18:49 -
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
this Monday
19 jan at 20:22



