GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Golvvas 4355082
nr 435 5082
Golvvas
'D 294' Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Gävle 1940-tal, lergods, ljusgrå glasyr med krackelyr, höjd 50 cm, märkt i botten, i relief: 'ED', påmålat: 'D.294-1534' (1534= glasyrens nummer), inpressat i godset: 'Bo FAJANS GEFLE MADE IN SWEDEN
Utrop:
300 kr
Såld:
750 kr
måndag 30 oktober 2006
400 kr
500 kr
600 kr
700 kr