Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Fat 10649297



*

nr 1064 9297


Fat

på fot + assietter, 6 delar, majolika


Kondition: slitage

Utrop:

600 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 oktober 2016
kl 18:07:47


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/10 20:58:51 1      Vinnande bud
22/10 07:49:55 2      150 kr
22/10 07:49:55 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter desserttallrik fat fot majolika tallrikar
  • 7043 Askfat
    Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:47
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:13
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:24
  • 7186 Kruka
    med fat, Kina. Höjd: 14 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:39




Ladda ner broschyr