GLAS OCH KERAMIK / Konstglas / Fat och vas (dds) 4925013
nr 492 5013
Fat och vas (dds)
2 st fat + vas, relief Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk. fat blått glas, rund med reliefdekor i form av barbröstad kvinna, diameter 11 cm, fat relief, 1950-tal, brunt glas, rund med reliefdekor i form av tupp, diameter: 13 cm, vas mini, 1950-tal, gul, satt form med krage på halsen, höjd 7 cm, signerad: 'H 1653 / 65'
måndag 29 oktober 2007
kl 17:28:09