GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 5806034
*
nr 580 6034
Fat
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:18:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/4 01:11:03
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik och skål edvin ollers olivgrön
-
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
8090 Fat
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:29
-
8303 Fat
Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:54
-
8235 Glas
3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:03
-
8280 Karaff
+ fat+ skål+ 2 glas, gulddekor. Höjd: 4,5-26, diam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:36
-
8218 Skål
+ fat, Glas, etsad dekor. Diameter: 22 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30
*
Fat
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6034
Fat
och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 26/4 01:11:03 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat keramik och skål edvin ollers olivgrön
-
8068 Fat
+ ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27 -
8090 Fat
Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:29 -
8303 Fat
Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:54
-
8235 Glas
3 st + vas på fat, glas, dekorerat. Höjd: 23-23,5
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:03 -
8280 Karaff
+ fat+ skål+ 2 glas, gulddekor. Höjd: 4,5-26, diam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:36 -
8218 Skål
+ fat, Glas, etsad dekor. Diameter: 22 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:30



