Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Fat 4058277



*

nr 405 8277


Fat

Lenght: ()


Gustafsberg, Argenta, Dia. 18 (nagg)


Estimate:

300

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday April 10 2006
at 16:00:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
10/4 12:43:52 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta fat filigran gustafsberg gustavsberg keramik nagg silverinläggning silverinläggningar wilhelm kåge
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:13
  • 6600 DISH
    3 pcs, silver. Diameter: 15, 5-20, weight: 380 gr ..//
    Present: SEK 5400

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:11
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:57
  • 6055 DISH
    Eva Englund (1937-1998), Sweden. Målerås. Green gl..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:28
  • 6643 DISH
    Mateus, Portugal, porcelain. Diameter: 42 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 18:31
  • 6644 DISH
    med hänklar, Agneta Livinj, keamik. Diameter: 35 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:02




Ladda ner broschyr