Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / Bordssurtout 17155155



*

nr 1715 5155


Bordssurtout

3 delar, Nysilver, glasflaskor + jardiniere, Tidigt 1900-tal. Längd: 15-25, höjd: 9-23 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 4 augusti 2025
kl 20:11:54


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/8 10:42:01 1      300 kr
1/8 14:07:54 2      350 kr
3/8 14:11:12 3      450 kr
4/8 09:40:27 4      450 kr
4/8 09:40:27 3      450 kr (Budbetjänt)
4/8 09:40:31 4      500 kr
4/8 14:03:21 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka bordssurtout glasflaskor jardiniere kruka kryddställ nysilver pläter sekelskifte tidigt 1900-tal
  • 8020 Bestick
    55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:40
  • 7020 Blomkonsoler
    9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:23
  • 8367 Bokstöd
    2 st, bemålat trä föreställande Gustav II Adolf me..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:48
  • 8366 Bokstöd
    Ett par, and i mässing, mahogny. Djup: 13 cm. Höjd..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:48
  • 8301 Bordsram
    omkring 1900, bemålad, 30x18
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:55
  • 8259 Dekorelement
    ett par, mässing. Höjd: 49 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:10




Ladda ner broschyr