Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Paraffin lamp 11007288



*

nr 1100 7288


PARAFFIN LAMP

Maiolica,


majolika


Estimate:

600

Sold:

SEK 250

Auction date:

Monday April 3 2017
at 18:13:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
29/3 14:04:19 1      100 kr
31/3 14:27:30 2      200 kr
1/4 21:48:47 1      200 kr
1/4 21:48:48 2      200 kr (Robot)
3/4 18:08:01 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordsfotogenlampa fotogenlampa fotogenlampor ljusstakar ljusstake majolika
  • 6587 EGG CUPS
    one pair, silver, sterling, (k9)CG Hallberg, Gust...//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:40
  • 6701 WALL SCOUNCES
    one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 19:49
  • 6702 WALL SCOUNCES
    one pair, "Törne", Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal...//
     

    Auction ends
    in two days
    12 jan at 20:02




Ladda ner broschyr