KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 17371021
nr 1737 1021
Nils Nilsson Skum
(1872-1951), Sverige
Renar på fjället. Signerad, daterad 1940. Blandteknik, bildmått: 34x42 cm, yttermått inklusive ram: 42x50 cm. Senare omramning, bilder på ursprunglig ramning bifogas
Kondition: lagning vid signaturen
Nils Nilsson Skum, samisk tecknare och målare född 1872, död 1951.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.000 kr
måndag 3 november 2025
kl 18:39:20
1/11 19:35:12
Nils Nilsson Skum
Läs mer om Nils Nilsson Skum