Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Cutlery set 11108013



*

nr 1110 8013


CUTLERY SET

68 pieces, Gense,


68 delar, Gense


Estimate:

1000

Sold:

SEK 2000

Auction date:

Monday May 22 2017
at 18:34:25


  • Bid history
Time Bidder Bid
6/5 07:15:04 1      700 kr
8/5 13:37:10 2      800 kr
17/5 19:56:43 3      1.000 kr
22/5 17:06:22 2      1.300 kr
22/5 18:11:02 4      1.400 kr
22/5 18:18:48 2      Vinnande bud
22/5 18:27:11 5      1.700 kr
22/5 18:27:11 2      1.800 kr (Robot)
22/5 18:29:25 5      1.900 kr
22/5 18:29:25 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • May 22

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal
  • Läs mer...
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: besticksuppsättning bestickuppsättning gense matbestick silver ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
    Present: SEK 3600

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:30
  • 7089 CUTLERY
    Silver Olga, 18 delar. Length: 12, 5-21, weight: 8..//
    Present: SEK 9800

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:22
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm, weigh..//
    Present: SEK 900

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:05
  • 7126 FORKS
    Sju pieces, silver, Erik Adolf Zethelius (Mästare ..//
    Present: SEK 7000

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:59
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
     

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:38
  • 7198 SUGAR BOWL
    silver. Length: 22 cm, height: 16 cm, weight: 510 ..//
    Present: SEK 8400

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:11




Ladda ner broschyr