Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestick 16011001



*

nr 1601 1001


Bestick

silver, 80 del (12+ 12+ 8+ 12+ 12+ 12+ 12). Längd: 13-21, vikt: 3100 gr ca


Kondition: monogram

Utrop:

12.000 kr

Såld:

13.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 februari 2024
kl 20:22:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/2 15:18:28 1      10.000 kr
19/2 08:54:33 2      11.500 kr
19/2 20:20:10 3      11.000 kr
19/2 20:20:10 2      11.500 kr (Budbetjänt)
19/2 20:20:16 3      12.000 kr
19/2 20:21:02 3      12.500 kr
22/2 22:04:01 4      13.000 kr
23/2 03:41:40 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 26 feb

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...



Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver ädelmetall
  • 3367 Bestick i etui
    36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:48
  • 3220 Fruktbestick
    kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 19:37
  • 3003 Matbestick
    nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 20:39




Ladda ner broschyr