Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Small plates 15218044



*

nr 1521 8044


Berit Ternell

(f. 1929), Sverige


11st, Berit Ternell (b. 1929), Sweden. 'Kosmos', Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt,


SMALL PLATES, 11st, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. Diameter: 23 cm


Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.

Estimate:

800

Sold:

SEK 300

Auction date:

Monday February 13 2023
at 19:28:36


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/2 10:02:15 1      100 kr
13/2 15:31:20 2      250 kr
13/2 15:35:53 1      Vinnande bud



  • Artist/Designer

Berit Ternell

Berit Ternell, Swedish painter, born 1929.

Read more about Berit Ternell
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter berit ternell desserttallrik gefle keramik svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tallrikar
  • 7043 ASHTRAY
    Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:47
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
    Present: SEK 700

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:01
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
    Present: SEK 1100

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:55
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
    Present: SEK 450

    Auction ends
    today
    19 jan at 20:13
  • 6539 DISH
    Royal Copenhagen, Denmark, 18th century. 39x31,
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    19 jan at 19:24
  • 7208 Frukostkoppar
    2 pcs, Spode, 'The Spode blue room collection', It..//
    Present: SEK 1200

    Auction ends
    today
    19 jan at 18:49




Ladda ner broschyr