Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Ask / korg med lock 16144028



*

nr 1614 4028


Ask / korg med lock

Burma, rödlackad. Diameter: 38 cm, height: 24 cm, crazings.


Burma, rödlackad. Diameter: 38 cm, höjd: 24 cm


Condition: krackeleringar

Estimate:

300

Sold:

SEK 400

Auction date:

Monday April 22 2024
at 20:16:48


  • Bid history
Time Bidder Bid
21/4 04:35:52 1      100 kr
22/4 15:32:40 2      250 kr
22/4 16:17:45 1      250 kr
22/4 16:17:45 2      250 kr (Robot)
22/4 16:17:48 1      300 kr
22/4 20:09:17 3      350 kr
22/4 20:11:48 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask burma korg med lock rödlackad
  • 7104 PEASANT
    3 pcs, miscellaneous, including gunghäst, wear, da..//
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:41
  • 7123 Ask
    + sculpture, ”groda”. Height: 4-15 cm,
    Present: SEK 300

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 20:05
  • 7086 Avspärrningsst..
    4 pcs, metal. Height: 99 cm,
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:33
  • 7020 Blomkonsoler
    9 pcs, forging, 1930-40-tal. Height: 13-29,
     

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:33
  • 7022 BOOKEND
    one pair, 1920s. Length: 13 cm, height: 14 cm,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:09
  • 7047 TABLE MATS
    Svenskt Tenn, Sweden, Josef Frank (1885-1967), Aus..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 19:10




Ladda ner broschyr