KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 14797198

nr 1479 7198

Amanda Sidwall

(1844-1892), Sverige

Kustparti. Monogramsignerad, "Minnesutställningen Nationalmuseum 1942". Akvarell, bildmått: 30x37 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

Konditionsrapport: skadad ram

Amanda Sidwall, svensk målare och tecknare född i Stockholm 1844, död 1892 i Stockholm.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

4.000 kr

måndag 18 juli 2022
kl 18:11:12

Amanda Sidwall

Läs mer om Amanda Sidwall