bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vaser 14377565



*

nr 1437 7565


Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige


Vaser, 2 delar, Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 6 cm, diameter: ca 5 cm


Kondition: skålen med nagg

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

500 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 december 2021
kl 20:05:36


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/12 11:13:07 1      350 kr
11/12 14:31:44 2      250 kr
11/12 14:31:44 1      300 kr (Budbetjänt)
12/12 22:42:13 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Konstnär/Designer

Wilhelm Kåge

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Läs mer om Wilhelm Kåge
  • Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien stengods svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige vaser wilhelm kåge
  • 7076 Fat
    + skål, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 18:38
  • 6383 Skål
    Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Kåge verkstad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    6 feb kl 19:42




Ladda ner broschyr