GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12735069
*
nr 1273 5069
Vas
Rörstrand, monogramsignerad, keramik. Målad dekor av sydländskt landskap med musicerande par. Höjd: 24 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 september 2019
kl 19:56:05
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
1/9 10:08:13
1
200 kr
2/9 19:42:19
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige vas
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:45
*
Vas
nr 1273 5069
Vas
Rörstrand, monogramsignerad, keramik. Målad dekor av sydländskt landskap med musicerande par. Höjd: 24 cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 2 september 2019 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 1/9 10:08:13 | 1 | 200 kr |
| 2/9 19:42:19 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik rörstrand skandinavien sverige vas
-
7188 Vaser
+ tedosor. 5 st, Kina, Porslin. Höjd: 5-13 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:45



