bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 14562064



*

nr 1456 2064


Nathalie Krebs

(1895-1978), Danmark


Vas, Saxbo, Danmark. Keramik. Höjd: 12cm


Nathalie Krebs, dansk keramiker född i Århus 1895, död 1978 i Köpenhamn.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 21 mars 2022
kl 19:52:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/3 22:45:25 1      800 kr
17/3 15:23:18 2      1.200 kr
21/3 19:45:53 3      Vinnande bud
21/3 19:47:36 3      justering av budtak



  • Tema
  • 21 mar

Keramik

På Tema Keramik hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Olle Alberius, Karin Björquist, Ilse Claeson, Ewald Dahlskog, Josef Ekberg, Berndt Friberg, Liisa Hall ...



Läs mer om Keramik

  • Konstnär/Designer

Nathalie Krebs

Nathalie Krebs, dansk keramiker född i Århus 1895, död 1978 i Köpenhamn.

Läs mer om Nathalie Krebs
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: danmark dansk dansk design danska danskt europa keramik kvinnlig konstnär nathalie krebs norden saxbo skandinavien skandinavisk vas
  • 9159 Golvvas
    porslin, Kina, 1800-tal. Höjd: 42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    3 oktober kl 19:05
  • 9157 Golvvas
    porslin, Kina, omkring 1900. Höjd: 43 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    3 oktober kl 19:03
  • 3268 Vas
    Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda, "Artistco..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    3 oktober kl 18:08
  • 3211 Vas
    Kina, nutida. Höjd: 20 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    3 oktober kl 19:28
  • 3260 Vas
    Orrefors. Höjd: 21 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    3 oktober kl 19:07
  • 3082 Vas
    Pekingglas, överfångsteknik, tidigt 1900-tal. Höjd..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    3 oktober kl 19:52




Ladda ner broschyr