GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vase 13348081

nr 1334 8081

VASE

faience, 18th century. Height: 24, wear, damages.

fajans, 1700-tal. Höjd: 24 cm

Condition: slitage, skador

SEK 400

Monday June 29 2020
at 19:32:53

16/6 01:48:20 1      350 kr
16/6 23:19:29 2      Vinnande bud

Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.