GLASS & CERAMICS / Ceramics / Plate 17133365

nr 1713 3365

PLATE

faience, Rörstrand, Sweden, 18th century. Diameter: 21, 5 cm, wear, damages, repaired.

fajans, Rörstrand, 1700-tal. Diameter: 21,5 cm

Condition: slitage, skador, lagad

SEK 1000

Monday July 14 2025
at 19:26:50

Rörstrand
Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.