GLASS & CERAMICS / Ceramics / Plate 6453265

nr 645 3265

PLATE

faience, 18th century, diameter: 26, nagg.

Fajans, 1700-tal, diameter: 26

Condition: nagg

100

SEK 250

Monday June 14 2010
at 18:14:12

Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.