Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15464200



*

nr 1546 4200


Spegel

+ spegellampetter, 2 delar, Tenn, 1920-/30-tal. Höjd: 32-60 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 juni 2023
kl 18:23:37


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/6 15:02:29 1      500 kr
4/6 19:30:18 2      600 kr
5/6 13:55:02 1      700 kr
5/6 17:48:35 2      1.600 kr
5/6 17:59:48 1      900 kr
5/6 17:59:48 2      1.000 kr (Budbetjänt)
5/6 17:59:51 1      1.100 kr
5/6 17:59:51 2      1.200 kr (Budbetjänt)
5/6 17:59:54 1      1.300 kr
5/6 17:59:54 2      1.400 kr (Budbetjänt)
5/6 17:59:57 1      1.500 kr
5/6 17:59:57 2      1.600 kr (Budbetjänt)
5/6 17:59:59 1      1.700 kr
5/6 18:01:31 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel spegellampetter speglar tenn väggljusstakar väggljusstake
  • 5248 Handspegel
    silver, Sverige, otydliga stämplar, monogram. Läng..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 oktober kl 19:23
  • 5071 Rakspegel
    Nyrokoko, två ljusarmar, två lådor, ställbar spege..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 oktober kl 19:14
  • 5330 Spegel
    + konsolbord, nyrenässans, senare bemålning, stens..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 oktober kl 19:23
  • 5065 Spegel
    1900-tal, röd botten med guldbemålad skuren dekor,..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 oktober kl 20:22
  • 5181 Spegel
    Bredd: 101 cm. Höjd: 51 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 oktober kl 19:40
  • 5381 Spegel
    Empire, 90x47 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    2 oktober kl 18:49




Ladda ner broschyr