KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16661008
nr 1666 1008
Skulptur
16-1700-tal, bemålat och förgyllt trä, Bodihattva, Kwan-Yin, Taoistisk Buddha, "Barnhärtighetens gudinna" Guan Yin. Inköpt av Richard Samuel Björkdahl. Bedömd av docent Bo Sommarström.
Kondition: slitage
Utrop:
6.600 kr
Såld:
5.000 kr
måndag 9 december 2024
kl 18:14:05
29/11 00:16:02
- Klassiska
9 dec
Klassiska
Läs mer om Klassiska